Dijital Reklamların %56’sı Görülmüyor

Google reklam verenlerin en çok tercih ettiği adreslerin başında yer alıyor. Firmanın dünya çapında yüksek bir gelir kaynağına sahip olan firmalar arasında edindiği konum ve yıllardır sunduğu başarılı DoubleClick hizmeti ile dijital reklam konusunda ilk akla gelen firmalar arasında yerini edindiğini söylersek hiç de yanlış bir noktaya dikkat çekmiş olmayız. Sosyal medya merkezli çalışmalar kadar performans sunan ve tamamen ziyaret odaklı reklam hizmeti veren bu uygulamanın birçok büyük firma tarafından halen etkin kullanıldığını söylersek hiç de yanlış bir detaya dikkat çekmiş olmayız.

Sosyal Medya ve Google Reklamları

Sosyal medya ajansı çalışmaların Google reklamları vasıtası ile desteklenmesi ile sonuca ulaşmamak neredeyse imkansız. Ancak Google, reklam verenleri üzen bir açıklamada bulundu. Firmanın yaptığı açıklama nezlinde yayınlanan reklamlarının yaklaşık olarak %56’sının hiç ziyaretçi ile buluşmadığını gözler önüne sürdü. Kendi geliştirdiği üst düzey algoritmalar ile şekillenen botları sayesinde uzun süreli bir test neticesinde bu sonucu elde ettiklerini belirten uluslararası en iyi arama motoru ve dijital reklam sektörünün en gelişmiş firması statüsünde yer alan Google’ın bu açıklaması birçok reklam veren üzerinde endişeli bir ortam yarattı.

 

Her 2 Kişiden 1’i Reklamları Hiç Görmüyor!

Firmanın yaptığı açıklamalar aslında reklam verenlerin yanı sıra reklam yayıncılarının da ilgisini çeken bir başlıktı. Bu konuda piyasayı şaşırtan husus ise rakamsal açıdan bu kadar verimsiz bir performans sergilenmesi. Çünkü dünya devinin yaptığı açıklama her iki reklamdan birinin görüntülenmediğini veya daha doğru tabirle ziyaretçiye ulaşmadığını gözler önüne seriyor. Tık başı maliyet prensibi ile çalışması nedeni ile çok da zararlı bir detay olmamasına karşın, verimlilik esası ile çalışan birçok firmanın bu sorunun temelinde yatan problemin araştırılması nedeni ile Google’a başvurmaları olası.

 

Reklam Yerleşimi Nasıl Olmalı

Google Reklam Performansını Geliştirmek İçin Neleri Öneriyor?

Google bu konuda oldukça detaylı bir çalışma raporu sunmuş vaziyette. Reklam istatistiklerinin bu denli çarpıcı bir sonucu ortaya koymasında suçun biraz da yayıncı isimlere ait olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle ana sayfanın ilgi çekmeyen kısımlarına yerleştirilen reklamların, tık konusunda kısır bir döngüye girişinin temelinde de görüntülenme sayısının son derece az oluşu temel sebepler arasında gösterilebilir. Bu sonucun sosyal medya tabanlı yapılan reklam çalışmalarında daha başarılı istatiksel verilere ulaşılmasına imkan tanıyabildiğini de söyleyebiliriz.

 

Reklam Yerleşimi Nasıl Olmalı?

Google reklamların görüntülenmesi ve yayınlanması hususunda dikkat edilmesi gereken ilk parametre olarak reklam yerleşimlerine dikkat çekiyor. Bunun için başarılı bir sosyal medya danışmanı ile çalışmanız dahilinde ziyaretçi odaklı bir reklam yerleşimine kavuşarak kazanç konusu dahil olmak üzere birçok veride başarılı sonuçlara ulaşma imkanını yakalayabilirsiniz. Bu konuda diğer bir öneri ise reklam verenlerin, reklam yayıncılarına gerekli uyarılarda bulunması olarak gösteriliyor. Reklam yayıncılarının konu hakkında bilgilendirilmesinin ve daha verimli bir reklam politikası benimsenmesinin sonucu daha iyimser bir hale dönüştüreceğine inanıyor.

02 Şubat 2015, Pazarlama & Reklam, Sosyal Medya kategorilerinde yazıldı ve hiç yorum yapılmadı

Etiketler: Google reklam, DoubleClick, reklam hizmeti, Google, reklam yerleşimi, reklam verenler

Bir önceki yazımız Sosyal Medya Ajansı Blogu Açıldı başlıklı sayfamızda türkiye sosyal medya rakamları, facebook, twitter, pinterest, youtube, sosyal medya paketleri, instagram konularında bilgiler paylaşılmış.
Dijital Reklamların %56’sı Görülmüyor E-Ticaret Eticaret