Facebook İstatistikleri 2014

Facebook, bilindiği üzere 4 Şubat 2004 tarihinde Mark Zuckerberg tarafından Amerika’da Harvard Üniversitesi öğrencileri için kurulmuş küçük bir öğrenci sosyal ağıydı. Ardından, Bostan etrafındaki tüm üniversitelere yayılmayı başardı ve ilk senenin sonunda ABD’deki üniversitelerin tamamı Facebook sosyal medya platformunda yer alıyordu. Sonrasında ise Facebook tüm dünya üniversitelerine yavaş yavaş yayılmaya başladı. Ülkemize ise ilk defa 2007 yılında popülerleşmeye başladı ancak sadece İngilizce olarak kullanılabilmesi nedeniyle, kısıtlı bir kitleye yayılmıştı. Ancak, Türkçe dil seçeneği gelmesi ile birlikte tüm Türkiye’ye hızlı bir şekilde ulaşmayı başardı.

Bu yazımızda ise, Facebook’un 2014 global istatistiklerine (Kasım 2014 verileri) göz atacağız ve kısa olarak inceleyeceğiz.

Facebook 2014 Global İstatistikleri

Facebook şu anda 1.3 milyardan fazla kişinin düzenli olarak kullandığı ve 30 milyondan fazla markanın yer aldığı eşi benzeri olmayan ve de kısa sürede olamayacağa benzeyen bir sosyal medya platformudur. İş dünyasındaki rekabetler sonucu özellikle de düşük reklam bütçesi olan markalar Facebook üzerinde daha sık reklam vermeye başladılar. Çünkü, reklam miktarlarını ve hedeflemelerini kendileri rahatlıkla yapabiliyorlar ve bu da onlar için güzel bir esneklik sağlıyor. Bir alt kısımda 25 farklı gerçeği ve Facebook istatistikleri 2014 bilgilerini bulabilirsiniz.

Facebook Günlük Aktif Kullanıcı İstatistikleri

25 Facebook Gerçeği ve İstatistikleri

 1. Şu anda Facebook’ta 30 milyon işletme / marka yer alıyor.
 2. 19 milyon işletme kurumsal Facebook sayfalarını mobil cihazlar için optimize etmiş.
 3. Facebook’ta reklam veren / Facebook pazarlama yöntemlerini kullanan markalar, her sene reklam bütçelerini bir önceki yıla göre %122 oranında artırıyor.
 4. 5 milyon işletme Facebook’ta aktif olarak reklam veriyor.
 5. 399 milyon kişi her ay Facebook’u sadece akıllı cihazlarda kullanıyor ve masaüstü bilgisayarlardan ya da tabletlerden giriş yapmıyor.
 6. 829 milyon kullanıcı Facebook’a her gün düzenli olarak giriş yapıyor. Bir önceki çeyrekte ise bu sayı 802 milyondu.
 7. 654 milyon kullanıcı Facebook’a her gün düzenli olarak akıllı cihazlarıyla giriş yapıyor. Bir önceki çeyrekte ise bu sayı 609 milyondu.
 8. Facebook’a her ay en az bir kez giriş yapan kullanıcı sayısı: 1.31 milyar. Geçtiğimiz çeyrekte ise 1.28 milyardı.
 9. Facebook kullanıcılarının %63’ü her gün sosyal ağa giriş yapıyor.
 10. 07 milyar kişi Facebook’u her ay mobil cihazlar ile kullanıyor ve bu sayı geçtiğimiz çeyrekte 1.01 milyardı.
 11. Facebook kullanıcıları ortalama olarak günde 40 dakikalarını platformda geçiriyor.
 12. Her gün 12 milyar mesaj gönderiliyor.
 13. Facebook Messenger ( Facebook Uygulaması) her ay 250 milyon kişi tarafından kullanılıyor.
 14. Instagram her ay 200 milyon kişi tarafından kullanılıyor.
 15. İşletmeler Facebook reklamları için 2.66 milyar dolar harcıyor ve geçtiğimiz ay bu sayı 2.27 milyar dolardı.
 16. Mobil reklam gelirleri Facebook’un tüm gelirlerinin %62’sini oluşturuyor. 2014 yılının 2. çeyreğinde bu oran %41’di ve her geçen yıl çok hızlı bir şekilde artıyor.
 17. Facebook kullanıcıları geçtiğimiz çeyrekte 234 milyon dolar değerinde sanal ürün / hizmet / hediye satın aldı.
 18. Facebook etkileşimleri geçtiğimiz dünya kupasında 1 milyar sayısına ulaştı.
 19. 6 ay öncesine göre video izleyen kullanıcı sayısı 2’ye katlandı.
 20. Facebook’un gelirlerinin büyük çoğunluğu (1.17 milyar $) Amerika ve Canada’dan geldi. En yakın bölge ise 757 milyon dolar ile Avrupa kıtasıydı.

Umarız, yukarıda paylaştığımız istatistikler ve değerler sizin de ilginizi çekmiştir. Facebook, Twitter ve diğer sosyal ağlarda takipçileriniz ile bu bilgileri paylaşmak için alt kısımdaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Sosyal kalmanız dileğiyle.

02 Aralık 2014, Pazarlama & Reklam, Sosyal Medya kategorilerinde yazıldı ve hiç yorum yapılmadı

Etiketler: türkçe dil seçeneği, facebook kullanıcıları, facebook reklamları, Facebook pazarlama, sosyal ağ, twitter, facebook

Bir önceki yazımız Sosyal Medya Ajansı Blogu Açıldı başlıklı sayfamızda türkiye sosyal medya rakamları, facebook, twitter, pinterest, youtube, sosyal medya paketleri, instagram konularında bilgiler paylaşılmış.
Facebook İstatistikleri 2014 - Facebook 2014 Dataları E-Ticaret Eticaret