Facebook Pazarlaması Nasıl Yapılmalıdır?

Facebook bilindiği üzere dünyanın en büyük sosyal medya platformudur. Bu sıfatı ise sarsılmaz bir şekilde elinde tutmaktadır çünkü son verilere göre 1.35 milyar aylık aktif kullanıcıya sahiptir. Sahip olduğu bu muazzam istatistiki veri ise her geçen ay hızlı bir şekilde yükselmektedir. Geçtiğimiz yıldan bu yana aktif kullanıcı sayısı ise %12 oranında artmıştır. Bu da düzenli bir şekilde kullanıcı sayısını artırdığını göstermektedir.

Genel olarak bakıldığında ise, bir başka sosyal medya mecrasının şu anda 1 milyar barajına yaklaşabilmesi hem toplam kayıtlı kullanıcı sayısı olarak hem de aylık aktif kullanıcı sayısı olarak pek de mümkün görünmemektedir. İşte bu nedenle de Facebook pazarlaması, tüm dijital pazarlama alternatifleri arasında kendisine çok önemli bir yer edinebilmektedir.

Facebook’ta Beğenilmek Çok Önemlidir

Facebook’ta Beğenilmek Çok Önemlidir

Ancak, Facebook’ta beğenilmek her şey değildir. Markanız ile alakalı ve sizden alışveriş yapmaya yatkın 1000 kişinin sizi beğenmesi, yaşamı boyunca sizinle hiçbir alakası olmayacak 1 milyon kişinin sizi beğenmesinden daha iyidir. Bunun nedeni ise, 1 milyon kişi sizden ne alışveriş yapacaktır ne de sizi bir tanıdığına tavsiye edecektir. Yani arkadaş arasında yapılan bir sohbet esnasında bu kişiler sizden asla ama asla bahsetmeyecektir. Peki, sizi çok sevecek yani sizi love mark olarak görecek 1000 kişi için de bu durum aynı mıdır? Kesinlikle hayır, çünkü bu kişiler sizden bahsedilmeyen bir ortamda bir anda sizinle alakalı olan bir deneyimini paylaşabilir. Müşteri sadakati konusu da tam bu noktada devreye girmektedir. Sadık müşteriler gibi sadık takipçiler yaratmak tamamen sizin elinizdedir. Her zaman onlarla aranızda sağlam bir bağ kurmalısınız. Kuracağınız bu bağ da sürekli olarak yayılacak ve sizi tutkuyla takip eden büyük bir topluluğa dönüşecektir.

 

Facebook’ta Hedef Kitleniz Çok Önemlidir

Facebook’ta Hedef Kitleniz Çok Önemlidir

Bir sosyal medya hesabı oluştururken ya da süreç başlamadan, ilk önce stratejinizi belirlemelisiniz yani bir sosyal medya stratejisi her daim baş ucunuzda bulunmalıdır. Stratejilerinizi uygularken ya da planlarken hedef kitle seçimini kesinlikle yapmalısınız. Hatta check listinizin en üst sıralarına bunu çoktan yazmış olmalısınız.

 

 

Reklamlarınızda Hedef Kitlenizi Daraltın

Şimdi ise bir kaç örnek üzerinden gidelim. Kadın aksesuarları satan bir e-ticaret sitesi sahibisiniz. Hedef kitlenizi olabildiğince daraltmalısınız çünkü reklamlarınızı ne kadar alakasız kişi görürse, bütçeniz de o denli kül olacaktır. Yeni bir girişimci olsanız da, milyonlarca liralık bütçelere sahip bir marka olsanız da bu kural değişmez, değişemez. Bütçenizi ne kadar verimli kullanırsanız, işletmenizin de karlılığı o denli yükselecektir. Konumuza geri dönersek, ilk önce sadece kadınları hedefliyor olmalısınız. Ardından, kaç yaşındaki kadınlar sorusunu kendinize sormalısınız. Örneğin, gençlere yönelik aksesuarlar satıyorsanız, 40 yaş üzerindeki kadınlar sizin gerçek hedef kitleniz değildir. Kızına hediye almak isteyen 50 yaşındaki bir kadın ya da nişanlısına şık bir kolye almak isteyen 25 yaşındaki genç bir erkek de sizin müşteriniz olabilir. Ancak, bu oran sizce de göz ardı edilmesi gerekecek miktarlarda değil midir? Bu özelliklerdeki 100.000 kişiden sadece birkaçı sizin müşteriniz olabilir. Peki 16-35 yaş aralığında olan 100.000 kadın arasından sizin müşteriniz olma ihtimali olan kaç kişi vardır? Evet, alakasız kişilere reklamlarınızı göstererek, aslında sizin müşteriniz olabilecek kişilerin reklamlarınızı görmesini engellemiş oluyorsunuz. Bu da, verimsiz bir Facebook pazarlaması örneği olacaktır ve bütçenizi çok kötü bir şekilde kullanmış olacaksınız.

 

Facebook İçin Profesyonel Destek Almak Önemlidir

Profesyonel Destek Almak Önemlidir

Facebook pazarlaması çok da basit değildir. Birçok strateji ve plan oluşturulması sonucunda yapılması markanıza katkı sağlayacaktır. Geçici ve düzenli olmayan çalışmaların ise markanıza kısa vadeli bile olsa çok fazla fayda getirmeyeceği aşikardır. Bu nedenle de bir sosyal medya ajansı ile çalışmanız ve sosyal medya hesaplarınızı bir ajansın yönetmesi takipçileriniz ile aranızda daha sağlam bir bağ oluşumunu sağlayacaktır. Çünkü, her an hesaplarınızı takip edemeyeceğiniz için genellikle Facebook sayfaları ya da diğer sosyal medya hesapları haftada bir belki daha da kötüsü ayda bir kez kontrol ediliyor. Böyle olunca da, size 3 hafta önce şikayette bulunmuş olan bir müşterinizi çoktan kaybetmiş olabilirsiniz. Hatta, sizden bilgi edinmek isteyen 5 muhtemel ve potansiyel müşterinizi de kaybetmiş olabilirsiniz. Ayrıca, düzenli paylaşımlar ve takipçiler ile iletişime geçilmesi de bu durumlar da ne yazık ki mümkün olamamaktadır.

 

Şimdilik bu yazımızı sonlandırma vakti geldi. Bu yazımızda özellikle de hedef kitle ve Facebook pazarlaması arasındaki ilişkiyi pekiştirmeye çalıştık. Sonraki yazılarımızda pazarlama konusunda konusunda neler yapılabilir, sosyal medya pazarlama alternatifleri nelerdir, hangi yöntemleri kullanırsanız daha verimli Facebook pazarlaması yapabilirsiniz gibi diğer başlıklara da değineceğiz.

Aklınıza takılan sosyal medya yönetimi, Facebook pazarlaması gibi konularda lütfen bizim ile iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Bize iletişim sayfamızdaki bilgiler ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Düşüncelerimizi ve tecrübelerimizi her zaman sizin ile paylaşmak isteriz. Sosyal kalmanız dileğiyle.

 

Sosyal Medya Ajansı Görsel Anlatımlar

Bu yazımıza ait bir de görsel galerimiz var. İsterseniz hemen ziyarete başlayabilirsiniz. Görsel galeriye gitmek için: Facebook’ta Beğenilmek Çok Önemlidir.

Facebook bilindiği üzere -like- yani -beğen- üzerine yoğunlaşmış bir sosyal medya platformudur. Böyle olması nedeniyle de beğeni sahibi olmak doğal olarak önemli bir duruma gelmektedir. Ancak, sadece beğenilmek yetmeyecek, markanızı beğenen kişilerle iletişim içerisinde olmanız da gerekecektir.

Facebook’ta Beğenilmek Çok Önemlidir

20 Kasım 2014, Pazarlama & Reklam, Sosyal Medya kategorilerinde yazıldı ve hiç yorum yapılmadı

Etiketler: facebook, sosyal medya kullanıcı sayısı, sosyal medya hesapları, aylık aktif kullanıcı sayısı, hedef kitle, dijital pazarlama, facebook beğeni arttırma

Bir önceki yazımız Sosyal Medya Ajansı Blogu Açıldı başlıklı sayfamızda türkiye sosyal medya rakamları, facebook, twitter, pinterest, youtube, sosyal medya paketleri, instagram konularında bilgiler paylaşılmış.
Facebook Pazarlaması Nasıl Yapılmalıdır? Örnek olaylar ile pazarlama tavsiyeleri E-Ticaret Eticaret