Kaliteli İçerik Nasıl Oluşturulur?

Bir sektörde kalıcı olabilmek, daha doğrusu zirve basamaklarını adım adım tırmanabilmek için dijital ortamda pazarlamanın ve sosyal medya kavramının etkin kullanımının ne kadar önemli olduğundan tartışmasız bir gerçektedir. Hele ki bahsedilen sektör dijital sektörlerden bir tanesiyse, içerik yönetiminin de oldukça önemli olduğundan bahsedebiliriz. Sektörde var olan firmaların arasında kendimize yer edinebilmek ve gerçek anlamda başarılı bir platform inşa edebilmek adına, içerik konusunda kusursuzu okuyucuya yani potansiyel müşteriye sunabilmek gerekir. Onları memnun etmeye çalışmak için en temel kavram, içeriklerin ziyaretçilerin beklentileri göz önünde bulundurularak şekillendirilmesidir. Sosyal medya yönetimi konusunda ülkenin önde gelen ajanslarından biri olan Creamive, sizler için çözümü bu yazıda inceledi. Sizler de detaylı olarak yazının sonuna kadar anlatılanları dikkate alırsanız, doğru ve takipçi odaklı içeriğin nasıl hazırlanacağını çözümleyebilirsiniz.

Başlıklar halinde yazının devamında sosyal medya tavsiyeleri sizleri bekliyor.

 

Gerçekçi Olun!

Hitap ettiğiniz kitlenin büyüklüğü ve nüfuzu hakkında bilgi sahibi olmadan yazılarınızı kaleme almayın. Özellikle takipçilerinizi gerçek bilgiler içermeyen detaylar ile büyülemeye çalışmak, kısa sürede olmasa bile uzun sürede sizlere zararlı olacaktır. Bunun yanı sıra hangi sektörde çalıştığınızı, hangi gruba hitap ettiğinizi de doğru bir biçimde gözlemleyin. Aksi takdirde sektörünüzün dışına çıkmakla kalmaz, var olduğunuz, hedeflediğiniz sektörde de ağır darbeler ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yani yapmanız gereken, öncelikle hedef kitlenizde kimlerin olduğunu analiz etmek, ardında da bu kitleye yönelik gerçekçi bilgiler sunmak olmalıdır. Bunu uygulamanız halinde, topluluğunuzun yani takipçilerinizin düzenli bir şekilde artmaması için hiçbir sebep yoktur.

 

Kaliteli İçerik - Güncel Olun

Güncel Olun

Bahsettiğiniz, kaleme aldığınız yazılar güncelliğe ne kadar odaklıysa, o denli başarıya ulaşır. Takipçileriniz, güncel konular hakkında bilgilerinizi önemser ve bu ayrıntıyı da internet sitenizde görmek ister. Bunun farkında olarak, içinde bulunduğunuz sektöre uygun güncel konuları takipçileriniz ile paylaşın. Üstelik bu sayede sosyal medya tabanlı çalışmanızı da yazınızın kalitesi doğrultusunda ziyaretçileriniz gerçekleştirecektir. Yani, güncel içerikleriniz sosyal medya mecralarında paylaşılmaya değer bulunur. Böylelikle de, yazılarınız sadece takipçilerinize ulaşmakla kalmaz, onların da çevrelerindeki kişilere ulaşır. Bu şekilde dalgalar halinde yazılarınız binlerce kişiye hızlı bir şekilde ulaşma şansına sahip olacaktır.

 

Görsellere Odaklanın

Hiçbir yazı sadece yazı formatındayken tam verimle insanların karşısına çıkmaz. Görsel ahengin bütünlüğü ile tanışan yazılar daha okunası ve daha takdir edilesi bir şekle bürünür. Bu sebeple sizler de her şeyden önce görsel detaylar ile içeriği süslemeye özen gösterin. Sosyal medya merkezli yayınlarınızda bu detay size başarılı bir geri dönüş sağlayacaktır. Sosyal medya ajansı olarak yazıların genelde bu biçim / formal ile düzenlenmesini öğütleriz ve olabildiğince de uygulamaya çalışırız.

Farkındaysanız, genellikle yazılarımızda görsellere yer veririz. Bunun nedeni ise, ziyaretçiler en fazla 1-2 paragrafı okumaya katlanabilir. Tam sıkılmaya yaklaştıkları anda onları dikkatini tekrar kazanmamız gerekmektedir. Eğer ki dikkatlerini kazanamıyorsak, artık o ziyaretçinin bu sayfada işi kalmamıştır ve muhtemelen de çoktan sayfayı kapatmıştır.

Her ne kadar mükemmel içerik oluşturursanız oluşturun, eğer bir ziyaretçinin dikkatini hep yazıda tutmak istiyorsanız görsellerden yararlanmanız gerekmektedir. Görseller dikkati tekrar toparlamak için mükemmel objelerdir. Ayrıca, video içerikleri de kullanabilirsiniz ancak video içeriklerin ziyaretçilerin dikkatini dağıtma ihtimali de vardır. Çünkü video izlendikten sonra çoğu zaman yazıya tekrar odaklanabilmek mümkün olmamaktadır.

 

Ziyaretçilerinizi-Sıkmayan-Bir-Dille-Yazın

Ziyaretçilerinizi Sıkmayan Bir Dille Yazın

Yazılarınızın büyük bir kitleye hitap etmesini istiyorsanız, edebi yönünüz kadar düşüncelerinizi dile getirebilme yeteneğiniz de önemlidir. Sosyal medya üzerinde yayılan yazılara göz gezdirin. Neredeyse hepsi başarılı bir anlatıma, dikkat çekici başlıklara değinmiş yazılardır. Bu nedenle sizler de başarıya ulaşmak ve takipçilerinizin her geçen gün artmasını istiyorsanız, hitap ettiğiniz kitlenin sosyoekonomik ya da kültürel durumunu da göz önünde bulundurarak yazılarınızı kaleme alın. Bilimsel detaylar ile boğulan bir yazıdan ziyade güncel bilgileri, başarılı bir anlatım ile süsleyerek sonuca ulaşabilirsiniz. Çünkü okuyucular genellikle güncel bilgileri okumaktan keyif alırlar. Örneğin, bir ürünün geçmişinde yaşanan bilimsel deneylerdeki bilimsel terimleri okumaktan ziyade, Facebook’un güncel istatistiklerini okumayı tercih etmez misiniz?

 

Samimi Olun!

Resmiyet sizi yüksek bir imaja sahip gibi gösterebilir. Bu yargı çoğu zaman doğru olabilir. Ancak gereğinden fazla resmiyet de sizin takipçiler ile aranızda buz dağının oluşmasına imkan tanır. Eğer takipçileriniz ile aranızda buz dağı kurmak öncelikli planınız değilse, her konuda resmiyete yakın cevaplar vermeyi bir kenara atın. Bu sayede yazılarınıza da içtenlik katabilecek, ziyaretçilerin kendisi ile sohbet ediyormuşsunuz gibi bir hisse kapılmasına imkan tanırsınız. Bu sayede adresiniz, firmanız sosyal medya üzerinde en çok konuşulanlar arasında yerini alabilir.

Ayrıca, takipçileriyle samimi bir iletişim kuran markalar çoğu konuda da avantajlı olurlar. Örneğin, bir takipçi sevdiğiniz markaya kötü yorumlar yapıyor. Tepkiniz ne olurdu? İçinizden kesinlikle o markayı savunma ihtiyacı oluşacaktır. Bu ise parayla ya da başka şekillerde oluşabilecek bir durum değildir. Bu nedenle de takipçileriniz ile samimi olmanız sizin için çok önemli olacaktır.

 

Okuyucularınızı Paylaşmaya Yöneltin

Okuyucularınızı Paylaşmaya Yöneltin

Eğer ki bu yazımızı okuduktan sonra; Twitter’da, Facebook’ta ya da diğer sosyal medya platformlarında yazımızı paylaşırsanız, bu sizin ile iyi bir iletişim kurabildiğimizin göstergesi olacaktır. Takipçiler sevdikleri hesapların içeriklerini de çok sıklıkla paylaşırlar. Örneğin ayın içeriği, takip ettiğiniz sıradan bir hesapta görmeniz ile çok sevdiğiniz bir arkadaşınızın ya da markanın profilinde görmeniz sizde aynı etkiyi mi oluşturur? Kesinlikle hayır. Sevdiğimiz hesaplarda göreceğiniz içerikleri paylaşmaya daha fazla meyilli oluruz.

Okuyucular genellikle yazılarda kendilerini anlatan kısımlar olduğunda ya da sektörleri ile alakalı konular olduğunda paylaşmaktan çekinmezler. Çünkü sosyal medya içerikli bir yazı eğer gerçekten kaliteliyse ve okuyucu da onu paylaşıyorsa, aslında çevresine aynı fikirde olduğunu da göstermiş olur. Aynı bilgi seviyesine sahip olmayı da gösterecek olan bu durumda, okuyucunun sosyal medya konusunda bilgili veya uzman olduğu izlemi de oluşacaktır.

06 Mart 2015, Sosyal Medya kategorisinde yazıldı ve hiç yorum yapılmadı

Etiketler: hedef kitle, facebook, twitter, sosyal medya tavsiyeleri, başarılı anlatım, güncel sosyal medya, sosyal medya yönetimi

Bir önceki yazımız Sosyal Medya Ajansı Blogu Açıldı başlıklı sayfamızda türkiye sosyal medya rakamları, facebook, twitter, pinterest, youtube, sosyal medya paketleri, instagram konularında bilgiler paylaşılmış.
Kaliteli İçerik Nasıl Oluşturulur? E-Ticaret Eticaret