Sektörünüze En Uygun Fotoğraf Paylaşım Siteleri

Fotoğraf ile süslenen reklamların, yazılı metinlere göre her daim ilgi çekici olduğu artık herkesin kabul ettiği bir gerçek durumunda. Özellikle de kaliteli süslemeler ile kullanıcıya sunulan görsellerin, beklenenin üzerinde etki yaratmayı başardığını söylemek mümkün. Tabii bu paylaşımlar öncesinde sektörünüzün en çok hangi fotoğraf paylaşım sitesine daha uygun olduğunu doğru bir şekilde analiz etmek gerekiyor. Bu işe girişip, hüsranla karşılaşmaktansa sektörde adını duyurmayı başarmış sosyal medya ajanslarının tavsiyeleri ile yola başlamak oldukça önemlidir. Zira adresin hangi kitleler tarafından kullanıldığı ve nasıl bir takipçi portföyünün olduğunu araştırarak işe girişmek, sizi kısa sürede sonuca ulaştırmayı başaracaktır.

Kadınlar En Çok Hangi Fotoğraf Paylaşım Sitesini Tercih Ediyor?

Bu husus oldukça önemli, çünkü fotoğraf paylaşım sitelerinin genelde kadınlar tarafından etkin kullanıldığı; kozmetik ve giyim sektöründe hizmet veren firmaların da bu adresleri tercih ettiği biliniyor. Bu sebeple de tercih edeceğiniz fotoğraf paylaşım adresine giriş yapmadan önce kadınların en çok hangi fotoğraf paylaşım sitesini / sosyal medya mecrasını tercih ettiğini iyi analiz etmeniz gerekiyor. Yapılan araştırmalar Pinterest‘in %64’lük bir yüzde ile kadın nüfusuna hitap ettiğini gösteriyor. Peki, sadece yüzde bazlı araştırma yeterli midir? Bu konuda çeşitli görüşler de olsa aktif kullanıcı sayısının bu kriterlerden daha fazla etkin olduğunu söyleyebiliriz. Zira Instagram, geçtiğimiz çeyrekte Twitter’ı da geride bırakacak bir performans sergilemiş ve sosyal medya platformları arasında zirveye bir adım daha yaklaşmıştı. Hal böyle olunca popülasyonun %64’ünü bayanların oluşturduğu Pinterest’in göz dolduran başarısının, Instagram’ın 300 milyonluk aktif kullanıcı kitlesinin gölgesinde kaldığından bahsedebiliriz. Ancak, Pinterest’te çok sadık bir kadın kitlesinin varlığını da göz önünde bulundurmalıyız. Çok spesifik bir mecra olan Pinterest, sahip olduğu topluluk ile markanıza sadık takipçiler oluşturmanıza da fayda sağlayabilecektir.

 

Yaş Aralıklarını İyi Analiz Edin!

Sosyal Medya’da Yaş Aralıklarını İyi Analiz Edin!

Sosyal medya tabanlı çalışmaların uzmanlar eşliğinde yapılması gerektiğini sıklıkla söylemekteyiz. Detaylı bir analize koyulmadan, kısa sürede atılım göstermenin pek de mümkün olmadığından söz etmek gerekiyor. Yaş aralıklarını analiz etmeden fotoğraf paylaşım sitelerinden birinde aktif bir hesap sahibi olmanın sonucu genelde hüsran olmakta. Bunun için yaş aralıklarını, çalıştığınız daha doğrusu hizmet gösterdiğiniz sektöre uygun olarak tercih edin. Yani hedef kitle konusunda bilgi sahibi olun ve hangi hedef kitleye ulaşmayı amaçladığınız konusunda fikriniz olsun.

 

Sosyal Medyadaki Gençler

Sosyal Medyadaki Gençler

Araştırmalar Instagram’ın sahip olduğu genç popülasyon, markalar tarafından ilgi çekici bulunduğunu gösteriyor. 18-24 yaş aralığında ciddi bir yığılmanın varlığı, hashtag kullanımı ile hedef kitleye kolay ulaşımın da kapısını açıyor. Bu sayede kısa sürede fazlası ile takipçisi olan bir profile ulaşma imkanını yaşayabilirsiniz. Tumblr ise diğer fotoğraf paylaşım sitelerinin aksine oldukça geniş bir yaş grubuna hizmet vermeyi başarıyor. Bu durumda orta yaşlarda ve fotoğraf paylaşım sitelerine merak duyan bir bayan kitlesinin irdelenmesine imkan tanıyor. Ancak, genç kızların da Tumblr’ı yoğun bir şekilde kullandığını söylemek gerekir. Ayrıca, Tumblr’ın son yaptığı çalışmalar sayesinde Google’da daha fazla göründüğünü de belirtmek gerekir. SEO çalışmaları konusunda da oldukça faydalı bir sosyal medya platformu olarak alternatiflerinizin arasında yer almalıdır.

 

İmkanlarını Araştırın!

Her fotoğraf paylaşım sitesi, sizlerin reklam yapmanıza daha doğrusu müşteriye ulaşma çabanıza destek vermeyebilir. Bu durumda sizin fotoğraf paylaşım sitelerinin imkanlarına göz gezdirmeniz büyük önem arz etmektedir. Örneğin paylaştığınız bir resmin, sosyal medya sitelerine tek bir tık ile yayılabilecek ve ön izleme imkanı sunabilecek bir fotoğraf paylaşım sitesinde olması büyük önem arz etmektedir. Fotoğrafı düzenleyebilmeniz ve etiketler sayesinde kullanıcılara ulaşabilmeniz de sizi ve firmanızı fersah fersah ileri taşıyacaktır.

12 Şubat 2015, Sosyal Medya kategorisinde yazıldı ve hiç yorum yapılmadı

Etiketler: Instagram, Pinterest, Twitter, sosyal medya çalışmaları, hedef kitle, Tumblr, sosyal medya fotoğrafları

Bir önceki yazımız Sosyal Medya Ajansı Blogu Açıldı başlıklı sayfamızda türkiye sosyal medya rakamları, facebook, twitter, pinterest, youtube, sosyal medya paketleri, instagram konularında bilgiler paylaşılmış.
Sektörünüze En Uygun Fotoğraf Paylaşım Siteleri E-Ticaret Eticaret