Twitter`da Başarılı Bir Hashtag İçin Tavsiyeler

Sosyal medya platformlarının dili olup gündemi belirleyen hashtag’ler, doğru yöntemlerle kullanıldığında işletmenizin kazanarak yükselmesine olanak tanır. 6 kolay adımla başarılı hashtag yaratarak, gündemi belirleyin; kazanan siz olun!

Sosyal Medya Strateji Geliştirin

Stratejinizi geliştirirken Sosyal Medya Ajansı olarak, ilk etapta planlama yapmanızı öneririz. Belirleyeceğiniz hahstag’in, daha önce başka bir kampanya ya da bir başka işletmenin gündeminde kullanılıp kullanılmadığını netleştirin. Bunun için kısa bir araştırma yaparak özgün hashtaglere ve kampanyalara sahip olabilirsiniz. Araştırmalarınız sonucunda kullanılacak olan hashtag, doğru kullanılması halinde işletme ya da kampanyanız hakkındaki yazışmaları yönlendirebilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarınız İçin Hashtag Tanımlayın

Bir hashtag belirlemeden önce yapmanız gereken en önemli şey, farklı ve özgün olmaktır! Belirlediğiniz hashtag içerisinde kampanyanızın ya da şirketinizin ismini veya baş harflerini kullanmaktan çekinmeyin! Tanımladığınız hashtag’i kullanarak insanlarla etkileşime geçerek kullanılmasını sağlayın.

 

Sosyal Medya’da Stratejinizi Benimseyin

Eğer işletmenizin kampanyasında ya da etkinliğinde bulunuyor ve bu konuda davet veriyorsanız, katılımcıları, belirlediğiniz hashtag’i kullanmaları için bilgilendirebilirsiniz. Bu sayede markanızı kısa sürede sosyal medya mecralarında yaygınlaştırabilirsiniz. Uygulama aşamasındaki tasarımlarınızı da hayata geçirmeden önce Twitter kullanıcılarından yardım almanız mümkün! Bunun için en çok hashtag kullanımı yapacak olan kişiye ödül sunabilirsiniz. Bu sayede marka hashtag’iniz yaygınlaşırken işletmeniz büyüyebilir!

 

Hashtag Kullanımını Takip Edin

Hashtag içerikli konuşmalar, Twitter’da öne çıkar. Öne çıkan hashtag’lerin listesi bölgeler bazında filtrelenerek ekranın sağ tarafında yerini alır. Başarılı bir hashtag oluşturabilmek için belirlediğiniz hashtag’in, kısa süre içerisinde birçok kişi tarafından kullanılmasını sağlamak gerekir. Bunu geçekleştirebilmenin en etkili yolu da, aynı hashtag’i girecek olan kullanıcıları bir etkinlik içerisinde toplamaktır. Sosyal medya izleme araçları kullanarak hashtag’in gelişimini eş zamanlı olarak takip edebilirsiniz. Bu sayede hashtag’i kullanan kişilerin içerik ilgilerini de kıyaslayabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Sohbete İştirak Edin

İşletmeniz için bir hashtag belirlemek ve onun birçok kişi tarafından sıkça kullanılmasını istiyorsanız, bu görevi ilk olarak siz yerine getirin! Hashtag’inizi sıkça kullanarak size ait olmasına olanak tanıyın. Hashtag’i kullanarak kendi işletmenizle ilişkilendirin. Bu aşamada işletme çalışanlarını ya da müşterilerini de hashtag’i kullanmaları yönünde bilgilendirerek teşvikte bulunun. Hashtag ‘in haftada birkaç kez bile kullanılması, sizi hedefe ulaştırabilir. Hashtag kullanımı sırasında çok fazla hashtag girmemeye özen gösterin ve mesajlarınızı olabildiğince kısa ve öz tutun. 140 karakterin tamamını doldurmak gibi bir çabaya girmeye gerek yok! Böylece insanların okumasına da olanak sağlamış olursunuz.

 

Serbest bırakın

Kullanımını yaptığınız hashtag, etkinlik gibi belli bir süreyi kapsıyor ve devamına gerek duymuyorsanız, hashtag’i oluruna bırakın. Herhangi bir nedenden dolayı hashtag’i silmek istiyorsanız, hashtag’i kullanmayarak sosyal medya platformlarından silmeniz bu kadar kolay!

02 Mart 2015, Sosyal Medya kategorisinde yazıldı ve hiç yorum yapılmadı

Etiketler: hashtag, hashtag kullanımı, sosyal medya izleme araçları, Twitter, Twitter kullanımı, sosyal marka

Bir önceki yazımız Sosyal Medya Ajansı Blogu Açıldı başlıklı sayfamızda türkiye sosyal medya rakamları, facebook, twitter, pinterest, youtube, sosyal medya paketleri, instagram konularında bilgiler paylaşılmış.
Twitter`da Başarılı Bir Hashtag İçin Tavsiyeler E-Ticaret Eticaret