Twitter İstatistikleri 2014 - 2015

Sosyal medya ağlarının yaygınlaşması, insanların bu sektöre rağbet göstermesi birçok projenin artık global boyuta ulaşmasına imkan tanıdı. Facebook’un yarattığı ekolün izinden giden ve gerçekten çok farklı bir sistemi yaratmayı başaran Twitter da bu sosyal medya platformları arasında gösterilebilecek niteliğe sahiptir. Milyonlarca insanın her gün düzenli olarak takip ettiği bir site olmayı başaran Twitter, sektörün de önde gelen isimlerinden biri olmayı başardı. Yaptığı akıllı çalışmalar ve başarılı alt yapısı ile de fark yaratmayı başaran Twitter, sayısal veriler ile de büyüklüğünü piyasaya kanıtlıyor.

Twitter’ın ~1 Milyar Kayıtlı Kullanıcısı Var!

Twitter’ın yarattığı ekol Facebook’tan biraz farklı. Anonim isimler ile açabileceğiniz hesaplar sayesinde, hiçbir tanıdığınız olmadan dilediğiniz doğrultuda siyasi yorumları paylaşabilir, güncel konular üzerinden yorumlar yapabilirsiniz. Amerika Birleşik Devletleri merkezli mikroblog aylık olarak ~300 milyon aktif kullanıcıya sahip. Yaklaşık 1 milyar kayıtlı kullanıcının olduğu düşünülüyor ancak bilindiği üzere Twitter’da sahte hesap konusu bir hayli yoğun durumda. Net rakamlar konusundaysa Twitter çok fazla açıklama yapmıyor.

Günlük bazda internet sitesini takip eden ve güncellemeleri kontrol eden insan sayısı ise 100 milyona (Ekim 2013 verileri) yaklaşıyor. Her gün Twitter’a düşüncelerini beyan eden, çeşitli güncelleme yapan insanlar ise günlük atılan 500 milyon tweetin mimarı niteliğinde.

 

Twitter Reklam İstatistikleri

 

Twitter ile ilgili ilgi çekici başlıkların biri de şüphesiz elde edilen reklam gelirleri. Twitter Reklam İstatistikleri başlıklı yazımızda da belirttiğimiz üzere, dünyanın en büyük ve en güncel mikroblogunun kararlı yükselişi, ekonomik anlamda da refaha ulaşmasına imkan tanıyor. Firmanın 2010 yılında 28.3 milyon dolar bandında olan gelirinin sadece iki yıl içerisinde yani 2012 yılında 317 milyon dolara ulaşması tesadüflere bağlanamaz. 2013 ve 2014 yıllarında da son derece iyi bir trend yakalamayı başaran dünyanın en büyük sosyal ağlarından biri olan Twitter’ın aktif kullanıcı sayısında da gözle görülür bir gelişim yaşanıyor.

 

Twitter Mobil İstatistikleri

Firmanın kullanıcı portföyüne dair paylaştığı verilerden biri de yaklaşık olarak %5’lik bir dilimin istenmeyen, gerçek dışı statüde bulunan hesaplardan oluşması. Twitter entegrasyonunu sağlayan 3 milyonun üzerinde internet sitesinin bulunduğunu da göz önünde bulundurursak sitenin ne kadar geniş bir ağa ulaştığını da gözlemlememize imkan tanıyor. 164 milyonluk mobil kullanıcı ile Facebook’a benzer bir yüzdeye ulaşan Twitter, mobil platformu tercih eden ziyaretçileri de kendisine çekmenin yolunu bulmuş. Twitter Reklam İstatistikleri adlı yazımızda da belirttiğimiz üzere, reklam gelirlerinin %86’sı mobilden geliyor. Bu da Twitter’ın mobil kullanımı konusunda yükselişte olduğunun göstergesidir.

 

Siyasi Gelişmelerin Twitter`a Etkisi

Siyasi Gelişmelerin Twitter’a Etkisi

Ülkemizde ise durum dünya ortalamasının biraz daha üzerinde. Özellikle güncel konulara ve siyasi başlıklara meraklı olan Türk halkı, tweet konusunda da bonkör. Türkiye’de 10 milyon dolaylarındaki aktif Twitter kullanıcısı, sadakat konusunda son derece güven veren bir çizgide. Zira bu kullanıcıların çoğu gün içerisinde defalarca Twitter’ı ziyaret etmeyi unutmuyor. 10 milyonu aşan Twitter Türkiye kullanıcısının da bulunduğu düşünülürse sonucun ne kadar olumlu olduğunu tahmin etmek zor değil. Özellikle Gezi Parkı gibi toplumsal olayların akabinde gündemi takip etmek isteyen kullanıcıların, Twitter’a akın ettiğinden söz edebiliriz. Bu dönemde Twitter ciddi bir patlama yakalamış durumda. Bu durumun sadece Türkiye’de gözlemlendiğini söylemek de yanlış. Sonuçta birçok ülkede yaşanan ve ülkenin tamamını etkileyen gelişmelerin nezlinde ülkede aktif kullanıcı sayısının artışı gayet doğal karşılanabilecek bir detaydır.

21 Şubat 2015, Pazarlama & Reklam, Sosyal Medya kategorilerinde yazıldı ve hiç yorum yapılmadı

Etiketler: Twitter, Twitter mobil istatistikleri, aktif kullanıcı sayısı, twitter kullanıcı sayısı, Twitter reklam gelirleri, mobil reklam gelirleri

Bir önceki yazımız Sosyal Medya Ajansı Blogu Açıldı başlıklı sayfamızda türkiye sosyal medya rakamları, facebook, twitter, pinterest, youtube, sosyal medya paketleri, instagram konularında bilgiler paylaşılmış.
Twitter İstatistikleri 2014 - 2015 E-Ticaret Eticaret