Twitter Reklam İstatistikleri

Twitter, dünyada ve özellikle de ülkemizde en etkin kullanılan 2. sosyal medya platformu. Twitter yaklaşık 750 milyon kayıtlı kullanıcı sayısına sahip olsa da, sadece 250 milyon gerçek kullanıcıya sahiptir. Bunun nedeni ise sahte ve reklam hesapları.

Farklı ülkelerde 2. sıra değişiyor olsa da neredeyse tüm ülkelerde en aktif kullanılan sosyal ağ Facebook oluyor. Biz ise bu yazımızda dünyayı, Türkiye’yi ve Twitter’ın merkezi Amerika’yı göz önünde bulundurarak 2 numaralı sosyal ağı ve bu mecranın reklam istatistiklerini inceleyeceğiz.

Bu yazımızda yer alan bilgilerin bir kısmını rahatlıkla bulabilirsiniz. Ancak, Twitter istatistikleri konusunu tek bir yazıda detaylı olarak bulabilmeniz özellikle de Türkçe kaynaklardan bulabilmek zor olacaktır. Bu istatistiklerin bir kısmı Twitter’ın resmi olarak duyurduğu rakamlardan, bir kısmı da haberlerden alınan ve resmi olmayan (ama önemli yabancı kaynaklar tarafından gerçek olduğu kabul edilen) verilerin derlenmesiyle oluşmuştur. Kasım 2014 verilerini dikkate alarak hazırladığımız bu yazı bulabileceğiniz en güzel verileri içerse de, istatistikler çok düşük oranlarda değişmiş olabilir. Örneğin, şu anda 750 milyon üyeyi geçmiş olabileceği gibi ama 800 milyon olmadığını söyleyebileceğimiz için, bu yazıda yer alan istatistikleri en güncel veriler olarak düşünebiliriz.

 

Güncel Twitter İstatistikleri

 

Twitter Trend Topic Maliyetleri

Twitter’da 24 saat boyunca trend topic olmanın yaklaşık bedeli 200.000$. (Bu miktar ABD içindir, Türkiye için ise net ve resmi bir rakam ne yazık ki yok)

 

Super Bowl Twitter

Super Bowl Reklamlarında Twitter’ın Kullanımı

Super Bowl süresince reklam yayınlayan markaların yaklaşık %45’i reklamlarında Twitter hashtag’lerini kullandı. Ülkemizde de durum pek farklı görünmüyor çünkü televizyonda ya da farklı mecralarda reklamların neredeyse yarısında Twitter ile ilgili bir şeyler göze çarpıyor.

 

 

Twitter’ın 2014 Gelirleri

Twitter 2014 yılının ilk çeyreğinde 250 milyon $, 2. çeyreğinde 312 milyon $ ve 3. çeyreğinde de 361 milyon $ gelir elde etti. Bu da gösteriyor ki, Twitter her geçen çeyrekte gelirlerini artırıyor ve bu nedenle de 4. çeyrekte gelirlerinin 400 milyon dolardan biraz fazla olacağını ön görebiliriz.

 

 

Twitter’ın 2013 Gelirleri

2013 yılının ilk yarısında 254 milyon dolar hasılata sahip olan Twitter, 2013’ün ikinci yarısında ise 411 milyon dolar kazandı. İkinci yarıdaki kazancın 243 milyon dolarlık kısmı ise son çeyrekte geldi. Bu da gösteriyor ki, Twitter sadece 2013’ün son çeyreğinde neredeyse ilk 6 ayda kazandığı kadar kazandı.

 

 

Twitter’ın 2012 Gelirleri

Twitter 2012 yılının toplamında (12 ay boyunca) 317 milyon $ gelir elde etti. Bu istatistik gösteriyor ki, 2012 yılının tamamında kazandığını, 2013 yılının sadece son 3 ayında kazanabiliyordu.

 

 Twitter Reklam Gelirleri

 

Twitter Reklam Gelirleri 2014

Şimdi ise Twitter’ın gelirleri arasında reklam gelirlerinin ne durumda olduğunu inceleyeceğiz. Tahmin ettiğiniz üzere Twitter’ın gelirlerinin çok büyük bir kısmını reklam gelirleri oluşturuyor.

2014 yılının 3. çeyreğinde (Temmuz, Ağustos, Eylül) reklam gelirleri 320 milyon dolar oldu. Bu çeyrekte tüm gelirlerinin 361 milyon dolar olduğunu hatırladığımızdaysa, sadece 41 milyon doların reklam dışı gelirlerden oluştuğunu görüyoruz.

2013 yılındaki reklam gelirlerinin %25’i Amerika dışından geldi. Bu ise, Twitter için çok kötü bir istatistik çünkü gelirlerinin %75’i hala Amerika Birleşik Devletleri’nden geliyor ve bu coğrafyaya kapalı kaldığını gösteriyor. Her ne kadar net olarak açıklanmasa da, Facebook için bu rakam çok daha olumlu olarak düşünülebilir çünkü Facebook reklamları Twitter’a göre daha kolay kullanılabilir durumdadır. Twitter’da son kullanıcıların reklam hazırlayamaması ve sadece belirli sosyal medya ajansları aracılığıyla reklam verilebilmesi ise Twitter’ın önündeki en büyük engel olarak görünüyor.

 

Sosyal Medya Mobil Kullanım istatistikleri

 

Twitter Mobil Reklam Gelirleri

2014 yılının üçüncü çeyreğinde kazanılan 361 milyon doların azımsanamayacak oranı (%85’i) mobilden geldi. Twitter mobil reklamlarla bu çeyrekte 306 milyon dolar kazanmış oldu. 2013 yılının geneline baktığımızda ise mobil reklamların tüm reklamlara oranı %87.

Facebook ise 2014 yılının içinde bulunduğumuz 3. çeyreğinde 2.96 milyar dolar kazanırken, 1.95 milyar doları (%66’sı) mobilden geldi. Bu da gösteriyor ki, oransal olarak Twitter’ın konumu daha iyi olsa da toplam ciro bakımından Facebook’un bir hayli uzağında görünüyor.

 

 

Twitter’ın Dijital Reklam Pastasındaki Payı

2012 yılında Twitter tüm dijital reklamlardan %1.5 oranında pay aldı. 2013 yılında ise aldığı payı %2.4’e çıkarırken, 2014 yılında ise bu oranı %2.6’a (yaklaşık, henüz kesinleşmedi) çıkarttı.

Son olarak ilginç bir istatistiki paylaşmak istiyoruz. Twitter, zaman tünelinde görünen her 1000 tweetten 1.77 $ gelir elde ediyor. Bu da demek oluyor ki, atılan her 3 tweet ile Twitter ortalama 1 kuruş kazanıyor.

 

Twitter reklam gelirleri ile ilgili olarak tüm istatistikleri paylaşmaya çalıştık. Eğer, atladığımız ve sizin fark ettiğiniz kısımlar olursa lütfen bize iletmekten çekinmeyiniz. Bir sonraki yazımızda ise Twitter ve diğer sosyal medya platformları hakkında çeşitli istatistiklere değinmeyi planlıyoruz.

23 Aralık 2014, Sosyal Medya kategorisinde yazıldı ve hiç yorum yapılmadı

Etiketler: facebook, twitter, twitter reklam ver, twitterın 2014 gelirleri, mobil reklam gelirleri, twitter nasıl kullanılır

Bir önceki yazımız Sosyal Medya Ajansı Blogu Açıldı başlıklı sayfamızda türkiye sosyal medya rakamları, facebook, twitter, pinterest, youtube, sosyal medya paketleri, instagram konularında bilgiler paylaşılmış.
Twitter Reklam İstatistikleri - 2015 yılına girerken Twitter`da neler oluyor? E-Ticaret Eticaret